Остані відгуки

    December 2024
    M T W T F S S
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    3031  

    Архів

    Monthly Archives: December 2024

    Представники науково-дослідного відділу «Білобережжя» взяли участь в Миколаївських  екологічних читаннях

    Вже традиційно ці читання відбулися на базі Центральної міської бібліотеки ім. М.Л.Кропивницького. В ході читань розглядались дуже актуальні питання, що потребують спільних дій влади, громадськості, спеціалістів-екологів та представників журналістської спільноти – на цьому акцентувала увагу заступниця директорки бібліотеки ім. М.Л.Кропивницького Любов Варюхіна. Вона також наголосила, що загальна тематика цього року не була, як це робилось раніше, чітко визначена, тому що громадян зараз хвилює майже все. Це і питання переробки відходів від пошкоджень, і питання озеленення, як потерпала Миколаївщина, і які наслідки повномасштабного вторгнення, і питання збереження біорізноманіття, це також питання виховання екологічної культури й отримання екологічних знань.

    Спілкування здійснювалося у форматі змішаної оф- та онлайн зустрічі. Безпосередньо на майданчику бібліотеки були присутні декілька доповідачів. Серед них – Дмитро Мац, заступник начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної військової адміністрації, який доповів, що зараз працюють декілька комісій для обрахування шкоди, визначення обсягів збитків, які завдані збройною агресією РФ. Дмитро Анатолійович згадав про наш парк, наголосив, що Кінбурнський півострів – це єдина територія Миколаївської області, яка сьогодні знаходиться в окупації і щоденно потерпає від військових дій. Повідомив, що запроваджуються нові, сучасні стандарти відновлення постраждалих внаслідок війни територій. Також, спеціалісти екологи працюють над створенням нових природно-заповідних об`єктів. Щороку їх кількість поступово збільшується в регіоні Північного Причорномор`я, але, як зазначила головний спеціаліст управління екології Романенко Марина, темпи створення заповідних об’єктів вкрай низькі як для Миколаївщини, так і в цілому для України. Щоб досягнути встановлених для Європи показників нам потрібно 430 років заповідання, що зрозуміло неприпустимо.

    Власне цьому була і присвячена доповідь і презентація начальника науково-дослідного відділу НПП Василя Чауса «Заповідання території під назвою «Ольвійська хора» – важлива ланка виконання регіональних, загальнодержавних програм, міжнародних конвенцій та зобов’язань України». Доповідач наголосив, що практика внесення цінних територій до об‘єктів міжнародного значення (Смарагдової мережі), дотримання вимог законодавства в частині режиму водоохоронних зон, збереження ділянок археологічної цінності, об’єктів рослинного та тваринного світу, занесених до ЧКУ, – без визначення відповідальних  структур та механізмів контролю не приводить до автоматичного та повного виконання задекларованих вимог. Одним із дієвих напрямків збереження та охорони природних, історичних та археологічних комплексів є шлях заповідання та створення об’єктів природно-заповідного фонду України зі спеціальними адміністраціями. Алгоритм дій по віднесенню земель «Ольвійської хори» до території національного природного парку повністю відповідає цілому ряду програм та проектів як загальнодержавного, регіонального характеру так і інтересам місцевих жителів. Було також підкреслено, що національний природний парк є повністю державною установою, відкритою для співпраці з місцевими громадами та знаходиться під контролем громадськості. Мати таку установу на своїй території – це значить підвищити її імідж та цінність, знайти нові можливості для міжнародної співпраці. На сьогодні для Миколаївщини заповідання території Ольвійської хори – це найкраща природоохоронна ідея в цьому напрямку, яка вже має свій організаційний скелет, вже затверджені первинні документи Міндовкілля, має підтримку наукової громадськості. Але вона поки не рухається, нажаль, належним чином, тож потребує підтримки та єднання всіх, хто зацікавлений в успіху та результаті благородної справи, справи збереження природи Рідного краю.

    Науково-дослідний відділ НПП

    Відбулося чергове засідання Науково-Технічної Ради

    28 листопада 2024 року в он-лайн режимі відбулося третє засідання науково-технічної ради національного природного парку «Білобережжя Святослава». Вів засідання Ради її голова, директор НПП Коваль Віктор Васильович.

    Перед початком засідання члени НТР вшанували хвилиною пам’ять члена науково-технічної ради нашого парку, прекрасного організатора природоохоронної справи, генератора багатьох проектів екологічного та природоохоронного напрямку по всій Україні, виконавчого директора ГО «Українське товариство охорони птахів» Дудкіна Олега Володимировича.

    По першому питанню «Про проведення  заходів з розширення території НПП» виступив Холодняк Павло, заступник директора, головний природознавець НПП «Білобережжя Святослава», який акцентував увагу членів Ради на комплекс проблем що виникли на етапі погодження та необхідність подальшої роботи з представниками ДП «Ліси України».

    Розгляд запланованого ще в 2023 році другого питання «Про розгляд проекту лімітів на спеціальне використання природних ресурсів на 2025р.» не відбувся з відсутністю можливості поки використовувати природні ресурси на окупованій території Кінбурнської коси.

    Про хід виконання меморандумів та договорів в галузі природоохоронного співробітництва членів Ради та запрошених на засідання проінформували  начальник науково-дослідного відділу національного природного парку Чаус Василь та провідний науковий співробітник відділу Давидов Олексій.

    Загалом доповідачі проаналізували хід виконання дванадцяти укладених та діючих на сьогодні меморандумів та договорів про співпрацю .Ними зроблено висновок, що до чинного часу не було критичного підходу необхідності укладення угод з конкретною установою, який стан їх виконання, хто повинен бути персонально відповідальним координатором укладених договорів? Доповідачі вважають що зараз потрібно визначити та визначитись в питанні які Угоди втратили свою чинність чи свою актуальність, було запропоновано провести своєрідний аудит укладених національним природним парком меморандумів та стан їх виконання.

    З договорів та меморандумів про співпрацю укладених вже після початку повномасштабного вторгнення РФ в позитивному плані було виділено меморандуми, які носять міжнародний характеру, що свідчить про підтримку європейським науковим товариством та екологічною спільнотою заповідної справи та об’єктів ПЗФ України. На думку доповідачів це дуже важливо в цей досить  тяжкий і критичний час військового лихоліття. Особливо яскравою була інформація та презентаційна згадка про виконання договору з НП «Куршська Коса» та відвідування Литви делегацією нашого парку в рамках виконання цього договору яке відбулось з 1 по 5 жовтня 2024 року.

    За результатами розгляду цього питання була прийнято відповідне рішення Ради.

    Науково-дослідний відділ НПП