Острів Довгий (Морфологія, гага, браконьєри)
Острів Довгий представляє собою реліктову берегову акумулятивну форму, яка розташована на південний-схід від оголовку Покровської коси та острова Круглий. Між островами Круглий і Довгий розташована протока шириною до 280 м, із домінуючими глибинами близько 0,8 м та максимальною до 3,2 м. Вздовж фронтального берегу острова витягнута підводна мілина – бар «Загреба». Острів та мілина формують природній бар’єр, який частково відділяє акваторію Ягорлицької затоки від північно-західної частини Чорного моря (рис. 1).
Рис. 1. Просторове розташування острова Довгий: а – притулена частина Покровської коси; б – середня частина Покровської коси; в – дистальна частина Покровської коси; г – протока в межах тильної частини Покровської коси; д – острів Круглий; є – острів Довгий.
Рис 2. Морфологічні умови острова Довгий та берегового бару «Загреба»: а – профіль в районі вузької частини; б – берег острова в районі вузької частини; в – берег острова в районі широкої частини; г – профіль в районі зони з’єднання; д – профіль дистальної частини; є – складові частини острова Довгий: 1 – вузька; 2 – широка; 3 – дистальна.
Загальна довжина острова біля 7,0 км (за вимірюваннями 2018 року), при ширині до 1,08 км, а загальній площі біля 4,7 км2. В структурно-морфологічному плані, в межах острова виділяється три складові частини: вузька, широка та дистальна (рис. 2). Вузька частина представляє собою систему об’єднаних берегових валів, між якими відсутні значні за розміром та затоплені водою, міжвалові зниження (рис. 2 а). В межах широкої частини виділяється система різновікових берегових валів, розділених міжваловими зниженнями та лагунними розширеннями. Вздовж фронтального берегу острова проявляються незначні за розмірами пляжі не повного профілю, зі слідами розмитої рослинності (рис. 2 б). З протилежного боку берегова смуга острова має вторинно вирівняний характер та представлена кількома незначними за розмірами акумулятивними перемичками, які з’єднують виступи берегових валів. Розташовані в межах відповідної частини острова лагуни, мають специфічні обриси, зумовлені морфологічними особливостями міжвалових знижень та переходять у округлі розширення, які представляють собою відокремлені акваторії Ягорлицької затоки.
Сучасна дисталь острова має вигляд підводної мілини, на поверхні якої періодично з’являються другорядні акумулятивні форми та проявляються сліди розмиву.
Острови Довгий та Круглий мають велике природоохоронне значення , вони є заповідною зоною Чорноморського біосферного заповідника та ВБУ міжнародного значення «Ягорлицька затока». Густі зарості очерету та звивиста берегова лінія служать чудовим прихистком і місцем гніздування для численних водно-болотних птахів. Тут відпочивають та годуються різні види птахів під час сезонних міграцій. Зі сторони Ягорлицької затоки часто раніше ставав льодовий покрив – зі сторони моря льоду практично ніколи не буває, тому острів є таким своєрідним рубежем, місцем зимівлі значних скупчень лебедів, пухівок, багатьох інших видів птахів та відповідно зоною кормління для зимуючих на території нашого національного природного парку орланів-білохвостів.
На островах Довгому та Круглому гніздиться гага звичайна (пухівка) – птах занесений до Червоної книги України, звичний ареал поширення якого знаходиться значно далі на Північ. В 1975 році два гнізда цього виду на островах вперше знайшла та зареєструвала орнітолог Чорноморського заповідника Тетяна Ардамацька. З цього часу розпочалася історія формування унікальної південної популяції цієї морської арктичної качки. Фактично острови Довгий, дещо більше навіть Круглий стали для цього виду таким своєрідним пологовим будинком ясельного типу, цей вираз досить доречний так як вид практикує так званих няньок коли формуються зграйки молоді з 50-70 особин і «доглядають» за ними дві -три дорослі птахи . З кожним роком чисельність птахів цього виду в нашому регіоні збільшувалась в період до 2001 року , тоді вона досягла свого максимума в 10 тис. особин. Але після масової загибелі в 2003 році загальна кількість птахів різко знизилась до 4 тис.особин.
В ході експедиції на острови 24.05.2003 року було виявлено 500 загиблих птахів до речі в цій експедиції брали участь і працівники нашого відділу , які згадують як тоді досить тяжко було дивитись на ще не на зовсім розорені гніздах в яких на захололих яйцях лежали мертві самки гаги. За результатами аналізу відібраних зразків було встановлено, що причиною смерті деяких пернатих міг стати ще не зовсім на той час відомий пташиний грип (орнітоз). В рекомендаціях які були надані спеціалістами протичумного НДІ м.Одеса (д.б.н. Русєв І.Т.) зазначалося що в зв’язку з агресивністю хвороби , можливістю зараження нею людей та необхідністю збереження виду потрібно обмежити відвідування островів навіть з науковою метою.
Але як показало життя деяким шарам нашого населення навіть загадкова і смертельна небезпека не указ, не те що якісь обмеження та додержання режиму тиші в період гніздування птахів, коли на кону стоїть заробіток досить значних сум грошей. Як стверджує начальник НДВ парку Чаус В.Б. такого розмаху та розгулу браконьєрства, основою якого був незаконний промисел креветки в той період , як на острові Довгий не можна було уявити навіть в самому страшному природоохоронному сні. Згадується , якщо черговий рейд служби охорони проходив за участю представника прикордонної служби по акваторіям тоді РЛП «Кінбурнська коса» і рейд в плані виявлення адмінпорушень був безрезультативним – то маршрут продовжувався трішки далі, на острів і результат (виявлення порушення) практично завжди був, але оформлення адміністративної справи вже йшло зрозуміло по лінії прикордонного відомства. І в таких та й інших ситуаціях також виявлялась проблема – проблема обмеженості повноважень працівників СДО (діють тільки в межах об’єкту ПЗФ). До речі в зв’язку з берегоутворюючими процесами в районі ділянки Сухої коси зараз , точніше після деокупації потрібно встановлювати межі трьох об’єктів ПЗФ, тому що проблема чинності повноважень посадових осіб СДО продовжує існувати. Декілька раз безрезультатно пропонувалось посадовим особам керівних структур ПЗФ, щодо законодавчого вирішення питання , стосовно того що працівник служби державної охорони заповідного фонду може і повинен мати повноваження на виявлення , фіксацію та навіть оформлення правопорушення загального характеру на усіх об’єктах ПЗФ України. Але й без цих змін на острові Довгому спільно, в основному з прикордонниками затримували окремі невеликі браконьєрські групи з 2-3 чоловік. Досить результативно працювали і інші правоохоронні структури які на «золотому» острові декілька раз проводили широкомасштабні операції , в деяких брала участь до 100 правоохоронців та посадовців СБУ.В ході таких заходів затримували значні браконьєрські угрупування у яких вилучали значний улов до 50 креветочних ятерів та іншого начиння. Було порушено ряд кримінальних справи як на затриманих тіньових рибалок так і на керівництво Чорноморського біосферного заповідника, без дозволу та потурання якого цей розгул креветочної пристрасті не міг би відбуватись. Але незважаючи ні на що, ще навіть до середини, принаймні 2022 року можна констатувати що: міняється берегова лінія, глибини та напрямок течій біля острову Довгий, але положення з незаконним промислом навколо острову кардинально, на жаль не змінилось. Від браконьєрства та відповідно від безхребетності, чи навіть корисливості конкретних посадових осіб страждають як і імідж ідеї Заповідання загалом так і саме головне: задекларовані нею різноманітні об’єкти збереження , серед яких і нами трішки описана пухівка , гага звичайна (Somateria mollisima).
Науково-дослідний відділ НПП
Комментарии закрыты.