Сентябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Авг    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Архів

«Там ліс і степ, мов з диво-казки , з зорею хвиль тендітна ласка ледь-ледь торкається піска…»

Кінбурнська коса вражає кожного, хто потрапляє на неї. Виникає дивне відчуття, ніби час тут призупиняє свій невгамовний біг. На повні груди вдихаєш цілюще повітря і сповнюєшся таким зарядом позитиву та енергії, що тим міським фітнес-клубам, мабуть, і не снилося. Завдяки певній відособленості від «благ цивілізації» тут вдалося зберегти унікально поєднане різноманіття ландшафтних та біологічних комплексів з рідкісними видами рослин і тварин.

Нам пощастило потрапити на косу 24 травня у супроводі працівників національного природного парку «Білобережжя Святослава». Цього дня, в Європейський день природних парків, (втім, як і кожного, вже традиційного для них «чистого четверга»), вони влаштували тут «велике прибирання», заходившись збирати у великі пластикові мішки для сміття вибиті хвилями «дари моря та цивілізації».

Заступник директора парку В.Б. Чаус зголосився бути нашим гідом. Василь Богданович розповів, що до меж парку (це сьогодні понад 35 тис. га землі та водних угідь) увійшла територія колишнього РЛП «Кінбурнська коса», за винятком розташованих на півострові сіл та території рибколгоспу «Свідомість» тощо. До них було додано акваторію Ягорлицької затоки, та збільшено площу включеної акваторії Дніпро-Бузького лиману. Досить великий штат служби держохорони дозволятиме пильно вартувати довірені їй державою національні природні багатства. До речі, переважна більшість охоронців – мешканці Покровської сільської ради.

Знайомство з Кінбурнською косою ми розпочали з самого її «окрайку», де гід звернув нашу увагу на різностильні нашвидкоруч збиті вагончики для відпочинку, що не відповідають ані санітарним, ні естетичним, чи іншим вимогам до таких об’єктів. Те, що розташування рекреаційних зон щороку оформлюється по-різному, не дозволяє встановити їх єдині  межі раз і назавжди та унеможливлює облаштування постійних рекреаційних споруд у єдиному архітектурному стилі, що органічно «вписувалися» б у оточуючу природну красу. Це є ще однією проблемою, до вирішення якої найближчим часом планується докласти зусиль.

До зазвичай пропонованого туристам екскурсійного маршруту (яким пересувалися і ми) входять місце Кінбурнської битви 1787 року, «привіт» 300-літньої давнини — так званий «Турецький міст», а також хрест, встановлений на місці колишньої Кінбурнської фортеці. На жаль, після штурму під час Кримської війни у 1955 році фортеця була зруйнована, зникла й чавунна плита з могили легендарного кошового отамана Сидора Білого. Нинішній хрест – стилізована під старовину данина шани козакам.

Василь Богданович  нагадав, що Кінбурн з давніх часів був важливим стратегічним об’єктом, контролюючим морський прохід, «ласим шматком», за володіння яким схрещували зброю чимало держав та народів, від часів Еллади й до подій Великої Вітчизняної. Він також коротко розповів про роль О.В. Суворова у російсько-турецькій війні 1787-91 р.р. та історію кількох спроб увічнення його блискучої перемоги у Кінбурнській битві, що закінчувалися зникненням погруддя героя (над яким ніби тяжіла лиха доля) — інколи через певні історичні обставини, а інколи й через вандалізм невдячних нащадків. І коли у 90-х пам’ятник Суворову в черговий раз зник з коси, у 2007-му, до 220-ї річниці оборони Кінбурну, завдяки спільним зусиллям козацтва та тодішнього директора ДП «Очаківське лісомисливське господарство», нині керівника ОУЛМГ П.М. Паламарюка вдалося встановити пам’ятний знак. У планах – відновити початковий вигляд пам’ятника полководцю, встановленого на Кінбурні у 1823 році за проектом Делмута-Малиновського завдяки зусиллям онука Олександра Васильовича. Керівництво НПП підтримує цю ідею. Адже наближається 225-а річниця легендарної перемоги, яка є невідємною частиною історичної спадщини Кінбурна. Зусиллями ентузіастів, в т.ч. і працівників нацпарку, вже підготовлений проект з обрахованою вартістю (у цілком розумних межах). Василь Богданович, користуючись нагодою, через газету запросив усіх небайдужих людей до співпраці з його реалізації.

Крім того, на косі досі зберігається й «відлуння» 150-літньої історії — значна кількість останків загиблих воїнів – сардинців, алжирців, росіян, турків. Близько півтора років тому, після шторму в 50 м від берега там, де одійшла вода і оголилося дно, на якому видно було численні людські останки.

На жаль, поряд з історичними пам’ятками на Кінбурні існує і «пам’ятник» людській безгосподарності – майданчики, влаштовані раніше для збору відходів, які мали утилізуватися, тепер перетворилися на велике сміттєзвалище, розташоване поряд з туристичним маршрутом. Побутові відходи на сьогодні – одна з найбільших загроз екологічній безпеці коси. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є переведення відходів, які утворюються в процесі відпочинку, у категрію вторинної сировини. Для цього потрібно навчити відпочивальників сортувати відходи на скляні та поліетиленові. Обидві ці групи відходів приймаються на переробку приватними підприємцями як вторсировина. Перший досвід парком вже отримано, але для подальшого його впровадження необхідно провадити широку роз’яснювальну роботу та вирішити ряд організаційних питань. Потрібно встановити спеціальні контейнери та організувати транспортування від місця утворення до пункту прийому. Тому зараз працівники парку намагаються співпрацювати з перевізниками, запроваджуючи такий принцип: вивозити з заповідної території більше сміття (до того ж, відсортованого й запакованого), ніж залишають його по собі їхні пасажири-відпочивальники. Звісно, менталітет людей змінювати не просто. Але мета така поставлена, і рух до неї буде наполегливим і постійним. До того ж, значну частину подібних турбот «Білобережжя Святослава» взяло на себе. Це й «чисті четверги», про які вже згадувалося (хоч не є виключенням й інші дні тижня), постійне сортування та вивіз відходів.

Проблемою для коси є й облаштування доріг, бо на сьогодні кожний транспортний засіб «нарізає» власну шляхову «сітку», залишаючи по собі, крім колій, знищений трав’яний  покрів, серед рослин якого є й червонокнижні. Зараз це питання спільно з місцевою владою планується вирішити таким чином, щоб остаточно визначитися з маршрутами та, використовуючи місцеві матеріали, забезпечити їх прохідність (особливо взимку). Налаштовується співпраця з місцевою владою й стосовно питання утилізації відходів та з інших питань. Адже з перших днів утворення адміністрація парку йде на співпрацю з місцевою громадою, її депутатами. Виконуючий обов’язки директора НППЮ.І. Козловський інформував про завдання та перспективи нацпарку на сесії Покровської сільради, брав участь у проведенні круглого столу з активом сільради. Ним запропонований план заходів щодо взаємодії НПП та Покровської сільської ради, який наразі вивчається депутатами, а частково вже запроваджений у дію. Одним з прикладів цього є і те, що голову Покровської сільради Г.М. Агафонова введено до складу науково-технічної ради парку, а заступника директора НПП «Білобережжя Святослава» В.Б. Чауса – до складу виконкому сільської ради.

Далі наш маршрут пролягав повз Римби, селище на Покровських хуторах, чия назва теж має історичне походження. Після поразки у Кримській війні Російська імперія мала позбутися не лише свого Чорноморського флоту, а й військових фортець, розташованих на морському узбережжі.  Кінбурнська фортеця була повністю «зрита», а для спокою російських кордонів у Дніпро-Бузькому лимані були збудовані укріплення на штучно насипаному по забитих дубових сваях острові (нині – Майський). Робітники, які перевозили та розвантажували будівельні матеріали на спеціальних судах з жолобами («римбами»), і заснували, за переказами, селище з однойменною назвою (до речі, до самої Вітчизняної війни на місці Кінбурнської фортеці проіснувало й село Кінбурн).

Познайомилися ми і з урочищем Комендантським, де, за легендою, в особливо жорсткому режимі охоронялися вікові дуби, чия міцна сировина особливо цінилася у часи розбудови Російської імперії, а за їх вирубку винні суворо каралися.

Як не парадоксально, та система абсолютних заборон у спілкуванні з природою до добрих наслідків не призводить. Важливо знаходити розумний паритет у цьому питанні задля взаємної користі. Наприклад, через значне зниження кількості худоби на косі, травяний покрив не зїдається тваринами і не викошується. Це веде до заростання степу домінантними рослинами, які витісняють рідкісні види, утворюється щільний сухостой, що збільшує пожежну небезпеку. Тому повне обмеження випасання або сінокосіння є не тільки недоцільним, але і шкідливим для природних комплексів. В той же час, окремі цінні ділянки потребують регулювання впливу на них. Так, відоме «Орхідне поле» протягом одного місяця – травня – охороняється від випасання, зоб дати можливіс ть орхідеям відцвісти та сформувати насіння.  Зараз ситуація всебічно вивчається з наукового погляду, щоб запобігти подальшому порушенню екобалансу. Люди повинні мати можливість спілкуватися з природою, усвідомлюючи її цінність та необхідність зберігати і захищати її, а також користуватися нею, не заподіюючи збитків.

Комендантське урочище межує з Бієнковим озером, що поступово переходить у Бієнкові плавні – традиційне місце нересту багатьох місцевих видів риби, яке вдало сполучається з кількома озерами з добре прогрітою водою.

Далі наш шлях проліг до Ковалівської саги. З ландшафту, що нагадує напівпустелю, та відповідного температурного режиму, ми спустилися до місця, що цілком могло б слугувати декорацією для зйомки якогось фантастичного сюжету. Зачудовані відкритою  перед нами красою, ми у захваті розглядали дивний пейзаж. Розлогі дерева з тісно зімкненими угорі кронами та чудернацьким покрученим корінням  дарували затінок і приємну вологу прохолоду. Біля підніжжя дерев – папороть, подекуди  поодинокі квітки ірису. У центрі розкинулося озерце з поверхнею смарагдового кольору, заросле ряскою, а по краю — осокою. Місцями з нього, немов фонтанчики,  виступали яскраво-зелені рослини, схожі на очерет.

На завершення маршруту нас зустрів теплий пісочок та ласкаві хвилі Ягорлицької затоки, вода у якій, як зауважив Василь Богданович, навіть солоніша,  ніж у Чорному морі. А через кілька хвилин ми й самі мали змогу у цьому пересвідчитися, поринувши у неї, здіймаючи фонтани  бризок та зойкаючи, коли торкалися численних медуз. А після  короткого відпочинку та розмови з місцевим мешканцем, водієм нашого «зеленоокого таксі» (обидва мали ймення Ваня), що розповів про непрості побутові турботи «косян» (адже певна ізольованість від цивілізації більше йде на користь природі, ніж людям), ми попрямували в зворотному напрямку, збагачені чудовими фото, цікавою інформацією та  безліччю вражень, якими і спробували з вами поділитися. ?Втім, краще один раз побачити, ніж сто разів почути або прочитати – НПП «Білобережжя Святослава» проводить для всіх бажаючих екскурсії за трьома різними маршрутами. Дізнатися про час, місце збору і таке інше можна за телефонами у співробітників, які займаються рекреацією (050)270-99-11, ?067)116-08-95).

До побачення, Кінбурне! Щасти тобі, диво-земле з романтичною назвою «Білобережжя Святослава»! Нехай  твоя природна краса  й надалі зберігається завдяки турботливим рукам людей, що піклуються про тебе не лише за службовим обов’язком, а й за покликом душі.

Л. Кочмар

за матеріалами газети «Чорноморська Зірка»

130 комментариев на ««Там ліс і степ, мов з диво-казки , з зорею хвиль тендітна ласка ледь-ледь торкається піска…»»

 1. cialis cost:

  They also sell Cialis in a variety of presentations such as soft tablet, for men who have a difficult time swallowing pills, and in regular tablets which come in a variety of dosages.

 2. comprar levitra:

  Hoy es el día para dar el primer paso para buscar ayuda y resolver sus problemas. Dentro de esta categoría pueden destacarse los antihipertensivos y los psicótropos (antidepresivos sobretodo). Para lograr una erección y mantenerla, podrías necesitar más contacto directo en el pene. A veces, el tratamiento de una enfermedad no diagnosticada es suficiente para revertir la disfunción eréctil. https://comprarlevitra.com/

 3. comprar viagra:

  La clave para tratar la disfunción eréctil es identificar la causa subyacente. Tener problemas de erección de vez en cuando no es necesariamente un motivo para preocuparse. Como puede imaginar, estos síntomas pueden dificultar el placer de casi todo, y mucho menos del sexo. Comprar Viagra generico envio 24 horas. Por ejemplo, un hombre con baja autoestima puede creer que no es capaz de satisfacer a una mujer y, como resultado, se vuelve incapaz de actuar en el dormitorio. Si no puede iniciarse la erección, se puede aplicar en el pene un dispositivo de vacío manual para la erección.

 4. levitra en españa:

  La frecuencia de esta complicación es muy rara, considerando el gran número de usuarios (38 casos en aproximadamente 30 a 40 millones de usuarios) y puede estar asociada a factores predisponentes de ateroesclerosis. Entre los motivos por los que se produce este inconveniente en los hombres se pueden encontrar múltiples condicionantes: problemas de estrés, la toma de medicamentos, padecer alguna enfermedad o factores como la edad son algunas de las razones por las que puede darse este caso. https://comprarlevitra.com/

 5. buy tadalafil online:

  Tadalafil is better known by the brand name Cialis. With a 17 hour half life, tadalafil remains active for up to 36 hours after it’s taken, making it the longest acting of the erectile dysfunction drugs available today. To put this in perspective, a typical dose of sildenafil lasts for about three to five hours, meaning you’d need to take multiple doses over a long period to get the same results as a single dose of tadalafil.

 6. buy cialis online:

  Tadalafil starts working anywhere from 16 to 45 minutes after taking it. The side effects of tadalafil are similar to sildenafil, with headache, stuffy nose, heartburn and facial flushing the most common. Tadalafil can also cause muscle aches and back pain, which are usually a result of the drug’s vasodilation effect. For most people, the biggest advantage of tadalafil over sildenafil is its longer half life.

 7. buy cialis:

  Some self-administered measures may be useful in the primary care setting to screen for and evaluate the degree of ED. Although there are numerous options for nonsurgical treatment, oral phosphodiesterase-5 (PDE5) inhibitors should be offered as first-line treatment of patients with ED unless contraindicated. The drugs require normal nerve function to the penis. Commonly there is a combination of physical and psychological factors. When talking to your doctor, be as open and honest about your symptoms as possible. https://cialis.fun/get-to-know-cialis-better.html

 8. foloren torium:

  Hi there, I found your web site via Google while searching for a related topic, your site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  http://www.folorentorium.com/

 9. viagra barato en farmacias:

  Puede resultarle difícil hablar con un profesional de la salud sobre la disfunción eréctil.

 10. AustDog:

  Achat Cialis Pfizer cialis for sale Zithromax Out Of Pocket Cost Commander Levitra Cialis Pas De Generique

 11. AustDog:

  Zithromax Pack Buy Cialis Preis Tadalafil cialis without prescription Cod Only Real Clobetasol Cheapeast

 12. pastilla:

  El consumo de algunas medicaciones también puede causar problemas de erección.

 13. DE remedios:

  También la preocupación excesiva por los problemas laborales, sociales o familiares implican que no se dedique la atención necesaria al acto sexual. http://www.supaginagratis.com/pagina-web-directorio/author/comprarv/

 14. comprar cialis online:

  Dije que iba a hablar del Cialis, y lo hago.

 15. comprar cialis genérico:

  Puede haber varios factores que contribuyen a la impotencia. https://comprarcialis.online/

 16. Disfunción eréctil tratamiento gratis:

  También es muy común que el hombre que sufre disfunción eréctil sea una persona muy autoexigente, que se presiona mucho a sí mismo.

 17. comprar levitra online:

  El sildenafilo: Conocido como Viagra, actúa aumentando el flujo sanguíneo en el pene siempre en presencia de estimulación sexual. https://comprarlevitra.com/

 18. comprar cialis generico:

  Lo normal es que todo hombre sea capaz de obtener una erección después de un periodo de excitación adecuado durante la mayor parte de su vida. Comprar cialis genérico

 19. DE diagnostico:

  ¿Sabes cuál es el motivo más habitual por el que no se consigue mejorar la impotencia? Que no se va al médico. De hecho, algunos estudios apuntan que los hombres suelen tardar unos 8 meses desde que empiezan a percibir que tienen disfunción eréctil hasta que van al médico.

 20. propecia:

  Some people prefer to let their hair loss run its course untreated and unhidden. Sometimes, white hair temporarily regrows and then becomes dark.

 21. AustDog:

  Methotrexate Without A Prescription Keflex Structural Formula buy viagra online Canadianpharmacy24

 22. 457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA:

  I needed to post you the little note to be able to give thanks as before just for the breathtaking suggestions you have documented on this site. It’s simply shockingly generous with people like you to give easily exactly what a lot of folks could have offered for an e book in order to make some cash for themselves, especially given that you might well have done it in the event you desired. These inspiring ideas additionally served to become good way to be sure that many people have the same zeal similar to my own to grasp a lot more with reference to this condition. Certainly there are a lot more pleasurable situations up front for many who scan through your site.
  457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA https://www.utne.com/email?emailid=

 23. node:

  I precisely wished to thank you so much again. I am not sure the things I would’ve done without the type of thoughts shared by you relating to my field. Previously it was a hard issue in my opinion, nevertheless spending time with the very expert technique you processed the issue forced me to leap with delight. Now i’m happier for this guidance and as well , expect you comprehend what a great job you happen to be putting in training people thru your site. More than likely you have never encountered all of us.
  node%3F https://www.energizeinc.com/node/12840%3Fpromo_name=home&promo_id=bookslide&promo_position=

 24. AustDog:

  Kamagra Vente 120 Mg Information On Cephalexin Viagra Cheap Sale viagra Tetracyclinein Canada Combivent Inhalers Without Prescription Zithromax Z Pak Cost

 25. medicamentos:

  Cuando hay un orgasmo o cuando el estímulo para la erección acaba, el cuerpo cavernoso se vacía, el pene vuelve a quedar flácido. Colocar un anillo alrededor de la base del pene entonces ayuda a mantener la erección.

 26. articulo principal:

  Es su momento, donde tiene que ayudarnos. Cuando no hay una enfermedad crónica conocida, la muestra sanguínea de las hormonas de la tiroides, de la testosterona y de la prolactina es necesaria para determinar si hay un ambiente hormonal adecuado para la erección.

 27. buy cialis online:

  This can be due to a number of factors.

 28. AustDog:

  Mail Order Prescriptions cialis and levitra Generiques Medicament Cialis

 29. cheap cialis:

  This drug is used as the only solution of the problems that may occur in the bedroom. How Cialis Works

 30. AustDog:

  Prix Du Xenical En Parapharmacie Dht Propecia Finasteride buy viagra online Viagra GСЂС–РІВ©nСЂС–РІВ©rique En Ligne

 31. artículo científico:

  Disfunción Eréctil Situacional: Cuando el hombre es capaz de obtener una erección en determinadas situaciones especificas pero en otras no. A impotência sexual afeta na sua maioria homens entre os 50 e os 80 anos, e além de prejudicar a saúde sexual e íntima do homem, pode também trazer outros problemas psicológicos como a depressão, contribuindo por isso para uma diminuição da qualidade de vida.

 32. cialis:

  This anxiety itself is capable of causing erectile dysfunction, and so a man may get trapped in a self-reinforcing cycle of anxiety and erectile dysfunction.

 33. brand cialis:

  The lack of spontaneity with the use of vacuum devices means that many men find other treatments for ED preferable. https://buycialis.online/

 34. comprar levitra:

  Las lesiones en el pene, en la columna vertebral, en la próstata, en la vejiga o en la pelvis también pueden provocar disfunción eréctil.

 35. Jonnie:

  Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not
  very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

  Also visit my web blog :: domanda di visto

 36. bplprerma:

  lexapro 10 mg http://escitalopramlexaprofs.com/ — escitalopram oxalate lexapro generic name lexapro for anxiety lexapro generic

 37. Check beneath, are some totally unrelated internet sites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use.

 38. Nell:

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
  Thanks for supplying these details.

  Feel free to visit my site ETIAS

 39. usually posts some extremely fascinating stuff like this. If youre new to this site

 40. although web sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they may be essentially worth a go as a result of, so have a look

 41. below you will come across the link to some websites that we consider you must visit

 42. Here is a great Blog You might Discover Exciting that we Encourage You

 43. very few internet sites that come about to be detailed beneath, from our point of view are undoubtedly effectively really worth checking out

 44. the time to read or visit the subject material or websites we’ve linked to beneath the

 45. check below, are some completely unrelated internet websites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use

 46. we came across a cool internet site that you could enjoy. Take a look should you want

 47. usually posts some quite fascinating stuff like this. If youre new to this site

 48. Here are a number of the sites we suggest for our visitors

 49. the time to read or visit the subject material or websites we have linked to beneath the

 50. open:

  we like to honor a lot of other internet internet sites around the net, even if they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out

 51. the time to read or visit the subject material or web pages we have linked to beneath the

 52. we like to honor many other web internet sites on the internet, even if they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out

 53. Every as soon as inside a when we decide on blogs that we study. Listed beneath would be the most up-to-date sites that we opt for

 54. Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless actually worth taking a look, whoa did a single discover about Mid East has got far more problerms also

 55. always a large fan of linking to bloggers that I love but really don’t get a whole lot of link enjoy from

 56. Here is a great Blog You might Find Intriguing that we Encourage You

 57. always a significant fan of linking to bloggers that I like but really don’t get a lot of link appreciate from

 58. that will be the finish of this article. Right here youll obtain some web sites that we think you will enjoy, just click the links over

 59. Here is an excellent Weblog You might Come across Exciting that we Encourage You

 60. always a massive fan of linking to bloggers that I like but dont get quite a bit of link like from

 61. Fanny:

  Definitely believe that that you stated. Your favorite justification seemed to be at
  the net the easiest thing to consider of. I say to you, I certainly get annoyed even as other people think about issues that they just don’t
  recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and
  also defined out the whole thing without having side effect , other folks can take a signal.

  Will probably be again to get more. Thanks

  Visit my site; ESTA Visa

 62. one of our guests a short while ago advised the following website

 63. Every after inside a when we opt for blogs that we read. Listed beneath are the latest sites that we opt for

 64. one of our visitors a short while ago encouraged the following website

 65. we like to honor numerous other world wide web internet sites around the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

 66. one of our guests lately recommended the following website

 67. just beneath, are several completely not connected web-sites to ours, however, they may be certainly worth going over

Iмя