Июль 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Архів

Край Ахілла і князя Святослава

Прийде час, і наша молода держава стане такою ж бажаною для закордонних гостей, як Греція, Єгипет, Італія, Іспанія, екзотичні куточки світу. Для мене ж таким куточком, із незвичайною природою і давньою історією, є Кінбурнська коса.

Пляж Кінбурна входить у десятку найкращих в Україні. А я б сказав, що він — найкращий. А скільки цікавої роботи на Кінбурнській косі для археологів, ентомологів, інших представників вченого світу!

Національні парки чи заповідники?

Ще в радянські часи ностальгія за незайманою природою вабила нас відвідати такі місця. У величезній колись країні було створено сотні унікальних заповідників. Вони вiдіграли і продовжують вiдiгравати величезну роль у збереженні прекрасного світу фауни і флори вже нині країн незалежних, що виникли на уламках імперії. Доступ до багатьох заповідників був дуже обмежений для звичайних людей, але не для можновладців. Згадаймо про полювання Хрущова та його гостей — Кастро, Хонекера та інших — у заповідниках України і Білорусі. А були ще Середня Азія, Сибір, Прибалтика з їхніми унікальними природними комплексами.

В останні роки у нашому повсякденному вжитку все частіше з’являється термін «національний парк». У 2009 році тодішній Президент України Віктор Ющенко підписав один з останніх своїх указів про створення національних парків. Указ беззаперечно прогресивний: в Україні почали чи починають діяти понад 30 національних парків. Серед них Національний природний парк Білобережжя Святослава. Він займає більшу частину Кінбурнської коси, з якої я і розпочав розповідь.

Свою назву коса отримала від тюркського «кіл» — волосина і «бурун» — мис. Волосоподібний мис — так назвали турки півострів, що простягнувся на 40 кілометрів. Максимальна ширина коси — 10 кілометрів, мінімальна — якихось кілька метрів. Стоячи на шпилі коси, ви одночасно бачите Дніпровський лиман, на протилежному боці якого добре видно Очаків… і безмежне Чорне море — з іншого боку. Саме на цій стороні тягнеться прекрасний пляж, про який я вже згадував.

Сотні років Кінбурнською косою володіла Отоманська Порта. Біля її берегів і на самій косі точилися три криваві російсько–турецькі війни. Ми ще згадаємо про них. А зараз повернімося до новоствореного Національного парку.

— Яка різниця між Національним парком і більш звичним для нас словом «заповідник»? — запитав я у виконувача обов’язків директора парку Юрія Козловського.

— Національні парки — загальносвітова тенденція. Така вона у країнах Європи, США, Канади, африканських державах. Різниця між національним парком і заповідником — у способі ведення таких утворень. Національний парк передбачає не абсолютну заповідність, а участь людини в охороні природи, користування її ресурсами, звичайно, з додержанням природоохоронних норм. Ідея національних парків — регульоване використання природних ресурсів. Важлива функція Національного природного парку Білобережжя Святослава — рекреаційна. Рекреація — це відпочинок на природі з метою відновлення сил, здоров’я. Такою рекреаційною зоною нашого Кінбурна є його пляжі. Тут дуже чистий, мілкий кварцовий пісок. Під промінням сонця він білий–білий. Наші пляжі дійсно унікальні.

— Білобережжя Святослава. Тепер я розумію, чому Білобережжя. А чому Святослава?

— Святослав був надзвичайно хоробрим і вмілим князем–воїном. Він не сидів у Києві, як це робили інші київські князі. Він воював iз хозарами, могутня Візантія тремтіла від жаху, побачивши біля своїх берегів лодії Святослава. Спускаючись по Дніпру, виходячи в лиман, потім у Чорне море, воїни князя часто зупинялися на відпочинок на Кінбурнській косі. Так iз часом виникла назва — Білобережжя Святослава. Вона і стала назвою нашого національного парку.

— Повернімося тепер до поняття «заповідник». У чому його суть?

— На відміну від парку, заповідник передбачає повну заборону його відвідування людьми, будь–яку господарську діяльність, рекреаційні заходи. Але національні парки — це веління часу. Знаменитими є Національний парк Серенгеті в Танзанії, Йєллостоунський національний парк у США, інші національні парки зі світовою славою. Сподіваюся, що національний парк на Кінбурнській косі з часом стане відомим далеко за межами України.

Дивовижний світ Кінбурна

Слово «дивовижний» не буде перебільшенням усього, що я побачив у новоствореному національному парку. Він і справді дивовижний і надзвичайно цікавий. Сама Кінбурнська коса — великий піщаний масив, що входить до складу Нижньодніпровської піщаної арени. Він утворився понад 2 000 років тому на місці древньої дельти Борисфена—Дніпра. Тут було дуже багато родючого мулу, і в давні часи Кінбурн був укритий густими лісами та лісостепами. У прадавні часи цю землю, а також Тендрівську косу, що знаходиться неподалік, називали країною лісів, або Гілеєю. Це про неї згадував у своїх історичних хроніках знаменитий Геродот. Взагалі цей регіон і нинішня південна степова Україна були вкриті густими, часом непрохідними, лісами. У це нам, сучасникам, важко повірити. Але…

Читаючи мемуари учасників суворовських походів, зустрінеш цікаві факти. Коли Суворов ішов на турецьку фортецю Очаків, а це якихось два кілометри до Кінбурнської коси, війська заблукали у лісі. Два дні шукали вихід — такі могутні були ліси. Так що знав Геродот, про що писав.

Нині від могутніх прадавніх лісів на Кінбурні збереглися дубово–березові, осикові й вільхові гайки, розкидані серед піщаних масивів, вкритих густою травою, чагарниками.

Робота у керівництва Національного природного парку Білобережжя Святослава Юрія Івановича Козловського та Василя Богдановича Чауса зовсім не кабінетна. Хоч і бюрократично–паперової метушні вдосталь. Я б сказав, що вони працюють в умовах похідно–польових.

Офіційно парк уже створено, сформовано штат. Тут є гідрологи, зоологи, геологи, ентомологи, ботаніки та інші науковці. Адже національний парк і наука — поняття нерозривні. Так у всіх парках світу. Мені вдалося побачити один із важливих етапів формування парку — так зване зонування. Для цього треба проїхати всюдиходом усю Кінбурнську косу і визначити: де територія парку, а де ні. Адже на косі ще з часів козацької доби існують три села — Покровка, Василівка та Покровське. Мешкають в них близько 600 осіб, населення постійне. У літню пору наїжджають сотні, якщо не тисячі відпочиваючих. Є ще два лісництва, частина території Кінбурна входить до Чорноморського біосферного заповідника. Є проблеми, різні інтереси. І керівництво Національного парку Білобережжя Святослава повинно це враховувати.

— При зонуванні,— розповідає Юрій Іванович, — ми визначаємо території заповідні і території господарчі. З одного боку, ми повинні враховувати збереження природи, а з іншого — господарчу людську діяльність, що склалася на Кінбурні протягом століть. Випас худоби, сінокіс.

Той самий Пушкінський дуб

Юрій Іванович зупинив всюдихід біля старезного могутнього дуба. Красенем не можна було не замилуватися. Скільки буремних століть пронеслося над ним…

— Пам’ятаєте слова Пушкіна: «У лукоморья дуб зелёный, златая цепь на дубе том…» Історики, літературознавці вважають, що саме цей дуб надихнув поета на віршовані рядки. Пушкін зупинявся тут під час поїздки до Одеси.

Пушкінський дуб — далеко не єдиний релікт Кінбурна, реліктова вся Кінбурнська коса. Цікавим реліктом стародавніх часів є Ковалівська сага. Це один iз найбільших на Нижньому Дніпрі вільхових гаїв. Площа — близько 12 гектарів. Тут корені повзуть по землі від дерева до дерева. Вмирає одне дерево, а корені вже дали життя новому… Так тисячі років. На озері, схованому у вільховому лісі, панує тиша. Незвичайні для півдня України папороті переносять нас у давні часи, коли Геродот писав: «Як перейти Борисфен, то зразу ж перша від моря лежить Гілея».

Вільховий ліс — своєрідні тропічні джунглі посеред піщаної коси. У його затишній прохолоді ховається від спеки різноманітне птаство, а в озері живуть рідкісних видів болотяні черепахи. Зупиніться тут, торкніться кори старої вільхи, і ви відчуєте подих століть.

Неподалік Ковалівської саги — невеликий березовий гай. Тут росте береза дніпровська — ендемічний вид, занесений до Червоної книги України. Ендеміки — місцевий вид рослин і тварин, які типові для відносно невеликих територій. В інших місцях вони практично не зустрічаються.

Крім Ковалівської саги, ендемічним є Волижин ліс: разом зі степовими ділянками та озером він сягає 203 гектари. Тут у первісному вигляді добре збереглася рідкісна деревна та трав’яниста рослинність.

Фауна Кінбурна налічує близько 5 тисяч видів тварин. З них 45 видів ссавців, 300 — птахів, 9 — плазунів, 8 — земноводних, 74 — риб, близько 4 000 видів комах, 160 — павукоподібних, 63 — молюсків, 55 — ракоподібних. 159 видів занесено до Червоної книги України та міжнародних Червоних списків. І все на території близько 10 000 гектарів. Усього… Де ще побачиш таке буяння і розмаїття життя!

Юрій Іванович показав мені свіжі викиди піску серед густої трави. Тут попрацював сліпак піщаний — землерий, який веде винятково підземний спосіб життя і риє ходи на глибині до 60 сантиметрів. На відміну від крота, він зовсім не має очей і харчується коріннями рослин. Ця тваринка з густою шерстю також занесена до Червоної книги України.

Мабуть, чи не головна біда і Національного природного парку Білобережжя Святослава і лісгоспів, розташованих на Кінбурні, — пожежі. У 2000 і 2001 роках тут вигоріло 1 000 гектарів соснових насаджень. У літню пору небезпека постійна: керівництво парку часто проводить навчання, щоб попередити прояви грізної стихії.

Айболить Кінбурнської коси

Чого тільки не побачиш у цьому незвичайному куточку землі української, кого тільки не зустрінеш… Знайомтесь, Ярослав Васильович Соляр. Головний лісничий Кінбурнського лісництва. Професія поважна і цікава. Тваринний світ Кінбурна він, мабуть, знає як ніхто з місцевих. Тут водяться вовки і дикі кабани, лисиці і єнотовидні собаки, косулі, полози сарматський і жовточеревий, занесені до Червоної книги України. Мешкає на території коси і єдиний вид отруйних змій — гадюка степова, яка також занесена до Червоної книги України і міжнародних Червоних списків. До речі, на міжнародних ринках отрута степової гадюки ціниться значно вище, ніж кобри чи гюрзи.

Цікаво розповідав лісничий про комплекс озер Бієнкових плавнів. Сюди через невелику протоку пливуть на нерест із Дніпровського лиману коропові риби. Багаті на їжу мілководдя приваблюють безліч птахів. Серед них — величні рожеві пелікани. Тут живе і найбільша на півдні України колонія чапель. На Кінбурнській косі під час міграцій можна побачити орла–беркута, орла–змієїда, орла–карлика, соколів, лунів. Та хіба розкажеш про всю живність древнього Кінбурна!

Ще Ярослав Соляр місцевий… айболить. Він організував на території лісництва невеличкий зоопарк. Сюди приносять загублених дитинчат птахів і всякої звірини. Трапляються й поранені. Найпопулярніший експонат — справжнісінький вовк. І назвали його Вовчиком. Підібрали Вовчика зовсім крихітним, вигодували молоком із соски. І став він таким лагідним — куди там найлюб’язнішому собаці. Вовчик радо вилизав долоню свого рятівника. Я через металеву сітку почухав Вовчику–братику спину, що він сприйняв дуже радо.

Є ще у незвичайному зоопарку дикі качки, павичі з діточками, фазани, муфлон, лисиця, єнотовидний собака, верблюд (і як він сюди потрапив?). У густих плавнях рохкав дикий кабан Тимко. Як не кликали — не прибіг. А так біжить зразу, якщо маєте смачненьке.

Країна озер

Кінбурнська коса багата справжніми соляними озерами. З давніх часів тут були соляні промисли: легендарні чумаки їздили по сіль не лише у далекий Крим, а й завертали до Кінбурна. З ХVІІ століття Кінбурнську косу вже контролювали запорозькi козаки, які витіснили звідси татар. Нащадки запорожців, які мешкають нині в селах Покровка, Василівка, Покровське, і зараз добувають тут сіль. Після розвалу Радянського Союзу безробіття прийшло й сюди: місцеве населення за безцінь продавало рідні оселі, шукаючи заробітки в інших регіонах України.

Та ситуація потроху змінюється. Цьо­му сприяло і створення Національного природного парку Білобережжя Святослава. Адміністрація парку вже прийняла на роботу 50 мешканців навколишніх сіл. Роботи вистачає. Проблем теж. Змінюється клімат, висихають на Кінбурні озера, а їх тут понад 300. Ціла країна озер. Щезнуть озера — і покине рідні місця багатий пташиний світ. Науковці парку планують провести канали від лиману до озер, що висихають. Але це треба робити продумано, щоб не порушити рівновагу кінбурнської унікальної природи. Та не лише місцевих учених, які турбуються про збереження природи, цікавить Кінбурн. Тут уже десятки років працюють археологічні експедиції.

Від Ахілла до нарконезалежності

Моє знайомство з природним парком Білобережжя Святослава продовжувалось. Всюдихід зупинився. Поруч тягнувся пляж зі сліпучо–білим чистісіньким піском, а за ним розкинулося море. Прозора блакитно–зелена вода. Лише крики чайок порушували тишу. Чайки чайками, але раптом почулося мукання корови. Я здивовано подивився вбік: кілька корів зайшли в море і спокійнісінько пили… морську воду. Щось подібне я бачив на Каспії: до найближчого житла було десятки кілометрів, і стадо верблюдів пило солону каспійську воду. Моє німе здивування помітив Юрій Іванович:

— Дивно? Звичайна картина. Мабуть, корівки звикли за сотні років. Господарі он з того села не хвилюються.

— Але яке ж тоді молоко?!

— У селі корівки п’ють звичайну прісну воду. На Кінбурні вона залягає неглибоко — близько семи метрів. А місцеве молоко я пив. Насолода! Тут такі трави, що й морська вода не псує смаку…

Кінбурн — не тільки багатий світ ендемічної живої природи. Прадавня і не така вже давня історія ховає тут свої таємницї ледь не на кожному кроці.

У другій половині ХVІІІ століття на Кінбурнській косі та на місці нинішнього Очакова точилися запеклі російсько–турецькі війни за вихід у море. Хто володів протокою, тому був відкритий шлях до Босфору і далі. На Кінбурні існувала турецька фортеця, яка за договором 1785 року відійшла до Російської імперії. Зараз на місці колишньої фортеці працюють археологи з Одеського національного університету, Миколаївського обласного товариства охорони пам’яток історії та культури, Інституту археології НАН України. Вчені за допомогою космічної зйомки визначили точне місцезнаходження турецької фортеці, її контури овальної форми. Вже знайдено дуже коштовну турецьку кераміку, відкрито залишки побутових приміщень. Про жорстокі бої часів російсько–турецьких війн свідчать кілька обгорілих завалів, перегорілі кістки тварин. Найцікавіші знахідки попереду.

Василь Чаус — заступник директора Національного парку, справжнiй спеціаліст і, до того ж, затятий історик–любитель. Не кожний професіонал, мабуть, так добре знає давню і нову історію цих країв. Він розповів чи не про найменші деталі російсько–турецьких війн. Тут був важко поранений Суворов під час штурму турками Кінбурнської коси, на землі Кінбурна загинув перший кошовий отаман чорноморського козацтва Сидір Білий. На його честь тут встановлено пам’ятний хрест. Під час російсько–турецького протистояння запорізькі козаки допомогли взяти військам імперії грізну фортецю Очаків. Козаки ж задунайські воювали на боці Туреччини. Такого було немало в українській історії. Сумно, але той хвіст тягнеться до нашого часу.

За давніми легендами у цих місцях мешкав знаменитий Ахілл — герой гомерівської «Іліади». Наприкінці ХІХ століття рибалки знайшли біля берегів Кінбурна жертовний камінь, присвячений Ахіллу. Зараз він зберігається в Херсонському археологічному музеї. Копію каменя дирекція парку встановила на косі. За переказами, Ахілл влаштовував на Тендрівській чи Кінбурнській косі спортивні змагання, на кшалт олімпійських. У давнину вони носили назву Ахіллів біг. Археологи шукають: іноді старі легенди обертаються на реальність. Знайшов же видатний німецький археолог Шліман Трою, йдучи слідами «Іліади». Місцеві мешканці, які пам’ятають ще часи Великої Вітчизняної війни, розповідали, що тут були німецькі археологи: вони нібито шукали щит Ахілла. На розкопках використовували наших військовополонених, які потім були розстріляні.

У день відкриття Олімпійських ігор у Лондоні дирекція парку спільно з миколаївськими спортсменами влаштували на Кінбурнській косі Ахіллів забіг. Долучилися всі, хто бажав: мешканці навколишніх сіл, відпочивальники, були навіть призери міжнародних змагань із Миколаєва. Брали участь в Ахілловому забігу і члени Центру реабілітації для наркозалежних громадської організації «Джерело».

Керівництво Національного природного парку Білобережжя Святослава надає Центру територію, забезпечує водою, дровами. Мешкають вони в наметовому таборі. Добра, благородна справа. У свою чергу, люди, які прагнуть повернутися до нормального життя, підтримують санітарний стан на Кінбурнській косі, прибирають територію парку. Адже місце серед туристів популярне. А забруднення природного середовища — ця ракова пухлина сучасної цивілізації — загрожує і древньому Кінбурну.

Чисті води тисячоліть

Я вже згадував про села Кінбурна, історія яких тягнеться ще з козацької доби. У радянські часи тут діяли бази відпочинку великих миколаївських підприємств. Тепер більша частина практично зруйнована, щось приватизовано.

Серед досить скромних сільських будинків, серед унікальної природи Кінбурнської коси неприємно виділяються дво–, три–, а то й чотириповерхові особняки. Такі ми бачимо навколо Києва, інших українських міст. Вони розташовані у мальовничих місцях біля води. Часто звичайній людині туди ходу немає. На Кінбурні поки що дорога до його прекрасних пляжів відкрита, дай Бог надовго.

— Помпезні будинки, мабуть, «нових» українців несуть загрозу кінбурнській природі? — запитав я Юрія Івановича. — Адже тут чистісінька, цілюща вода.

— Це біль мого серця. Проблема в тому, що населені пункти не ввійшли в межі Національного парку. І адміністрація парку не може впливати на хаотичну забудову. Нові «будівничі» мають офіційні проекти, є рішення сільської ради. А те, що стічні води можуть потрапити у води споконвічно чисті, мало кого хвилює. З часом забруднена вода може потрапити у морську воду, підтягнутися до первозданних пляжів.

— Дивіться, дика морква, — Юрій Іванович показує на якусь стеблину. — Росте тільки у нас, занесена в Червону книгу України. Дуже корисна для нирок. У Покровці зустрічаються і сліпак піщаний, і невеликий гризун кандибка пустельна. Теж ендемічні види, занесені до Червоної книги. І по цій ніжній природі їдуть важкі машини, везуть важкий будівельний матеріал…

Закінчилося моє побачення з такою чарівною Кінбурнською косою, з добрими людьми, що тут живуть, працюють. Швидко побіг катер до Очакова через Дніпровський лиман. Його «супроводжували» дельфіни: їх біля берегів Кінбурна ще зустрінеш. Афалін, білобочок, азовок. А в прісних плавнях мешкає рідкісний вид видри. Усі ці види охороняють. Але й нам потрібно їх любити, берегти.

59 комментариев на «Край Ахілла і князя Святослава»

 1. cialis generic:

  As any man would do while combating impotence I chose to buy cialis oral ED med for the treatment of this terrible and unwanted condition.

 2. comprar levitra:

  Es importante diferenciarla de otros problemas sexuales, como la falta de deseo, las alteraciones de la eyaculación o los trastornos del orgasmo. Recomendaciones para evitar la disfunción eréctil. La adicción o la dependencia de la pornografía es una causa potencial para la disfunción eréctil que muchos hombres no consideran. Comprar Levitra generico contrareembolso. El primer fármaco útil para la terapia oral de la disfunción eréctil fue el sildenafilo y apareció en torno al año 1998. Sin embargo, es importante darse cuenta de que hablar sobre su problema con su pareja es una parte importante del proceso de curación.

 3. comprar viagra:

  Tienen menos efectos secundarios que las inyecciones y los fármacos, es sumamente aconsejable que se utilice un condón para que dicha crema no esté en contacto con la vagina. La terapia cognitiva conductual (TCC) es un tratamiento común y altamente eficaz para los problemas psicológicos en general, pero también para la DE. Comprar Viagra generico preГ§o. Explicó que actualmente existen medicamentos para tratar este padecimiento, los cuales no solo contribuyen a tener una erección sino también mejoran la cantidad de espermatozoides y la calidad del orgasmo.

 4. levitra sin receta:

  En un estudio de registros de casos de 64 hombres con disfunción eréctil o eyaculación precoz, hubo un vínculo significativo entre la disfunción eréctil y los trastornos de ansiedad o depresión. Algunos medicamentos se asocian también a un mayor riesgo de sufrir disfunción eréctil. Dentro de las hierbas más recomendadas se encuentra el panax, ginkgo biloba, horny goat, etc. Cultivar y mantener una relación sana no es fácil.. https://comprarlevitra.com/

 5. buycialis.online:

  It affects as many as 30 million men. In general, at least two-thirds of men report having improved erections after taking one of these medicines. Since the 1990s, erectile dysfunction (ED) has been recognized as a common problem. At some point, you might be referred to a urologist – a doctor who specializes in conditions involving the urinary tract and the male reproductive system. http://buycialis.online/blog/fight-impotence-with-cialis.html

 6. folorentorium:

  Some truly great content on this internet site, appreciate it for contribution. «It is not often that someone comes along who is a true friend and a good writer.» by E. B. White.

  http://www.folorentorium.com/

 7. AustDog:

  Kamagra Pharmacie Aucune cialis cheapest online prices Viagra En La Salud

 8. AustDog:

  Canadian Viagara Duloxetine 60 Mg No Prescription Keflex For Sinus Infection viagra prescription Articulo 151 Amoxicillin Tabs Animal Global Senario Amoxicillin Sodium Market

 9. AustDog:

  Alli In Uk generic levitra soft tabs Generic Female Cialis Cialis Et Arythmie

 10. impotencia:

  En estos casos, abordar el problema de estrés puede ser suficiente para revertir la situación.

 11. visitar el sitio:

  Los efectos secundarios de menor gravedad pueden incluir cambios en la visión, dolor de cabeza, enrojecimiento, dolor de espalda y malestar estomacal. http://tusanunciosmexico.com/author/balamut/

 12. comprar cialis españa:

  Los últimos post que escribí decía que había tenído problemas con una amiga que me estaba ayudando.

 13. cialis generico barato:

  La impotencia sexual, a pesar de no ser un problema de salud que acarree riesgos de vida, puede traer consecuencias indeseables en la vida personal del paciente, influyendo en sus relaciones y en su autoestima, pudiendo, incluso, llevar al paciente a la depresión. https://comprarcialis.online/

 14. impotencia funcional:

  Según las pautas de la Sociedad Americana de Urología y la Sociedad Europea de Urología, los inhibidores de la fosfodiesterasa tipo 5, son la terapia en una primera línea y los siguientes agentes a tener en cuenta para un correcto tratamiento farmacológico.

 15. comprar levitra genérico:

  Parece mentira, pero todavía vivimos en una sociedad en la que algunos temas relacionados con la salud física o emocional continúan siendo tabú.

 16. cialis:

  It helps improve erectile function by increasing the flow of blood to the penis and this helps get and maintain an erection suitable for sexual intercourse.

 17. Jacki:

  What’s Going down i am new how to get help in windows 10 this, I stumbled upon this I
  have found It absolutely useful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to give a contribution & aid other customers like its helped me.
  Great job.

 18. Maurice:

  Your means of describing the whole thing in this
  article is actually fastidious, every one be able to without difficulty understand it, Thanks a lot.

  Also visit my website — gamefly free trial

 19. Markus:

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly
  informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

  My web blog: gamefly free trial

 20. disfunción eréctil cura:

  Sin embargo, si no puede lograr una erección al menos el 25 % de las veces, podría estar sufriendo un problema de salud que requiere atención médica.

 21. propecia:

  People can often experience both an itchy scalp and hair loss, which suggests that these issues may have a common cause or that one may cause the other. Other treatments, such as oral steroids, other immunosuppressives, or ultraviolet light therapy, are available for more widespread or severe cases but may be impractical for most patients because of potential side effects or risks.

 22. AustDog:

  Discount Canadin Drugs online pharmacy Cialis Viagra Generique Does Zithromax Cure Chlamydia Mejor Marca Para Tomar Propecia

 23. Nicolas:

  It’s going to be ending of mine day, except before end I am reading this wonderful post how to get help in windows 10
  improve my experience.

 24. Jani:

  Hi there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and create my own. Do you need any coding knowledge
  to make your own blog? Any help would be really appreciated!

  My web blog gamefly free trial

 25. Chanda:

  When someone writes an post he/she keeps the image of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.

  Thus that’s why this paragraph is great. Thanks!

  Also visit my page … gamefly free trial

 26. Joellen:

  A person essentially assist to make critically articles I might state.
  This is the very first time I frequented your website page and thus far?
  I amazed with the research you made to create this actual publish amazing.
  Excellent job!

  My web site … gamefly free trial

 27. Ryan:

  If you desire to take much from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won blog.

  my webpage — gamefly free trial

 28. AustDog:

  Discount Free Shipping Progesterone Pills Quick Shipping Pharmacy Buy Cheap Kamagra levitra pills Sildenafil 100mg India

 29. Gaye:

  Great article, totally what I needed.

  My page: gamefly free trial

 30. Danial:

  Magnificent website. A lot of helpful info here. I am sending it
  to some buddies ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thank you on your sweat!

  My blog post :: gamefly free trial

 31. Isla:

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who was
  doing a little research on this. And he in fact ordered me dinner due to the fact that I found it for
  him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your blog.

  My web page gamefly free trial

 32. Forest:

  Awesome article.

  Feel free to visit my homepage: gamefly free trial

 33. Keesha:

  Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am
  going to return yet again since i have book marked
  it. Money and freedom is the best way to change, may you
  be rich and continue to help others.

  Visit my web site; gamefly free trial

 34. Reina:

  Hi, Neat post. There is an issue along with your
  site in internet explorer, may test this? IE still is the market
  chief and a good component of other people will omit your great writing due to this problem.

  my webpage; gamefly free trial

 35. Jody:

  We stumbled over here by a different page and thought I might check things out.
  I like what I see so i am just following you.
  Look forward to exploring your web page repeatedly.

  my page — free ps4 games

 36. Marilyn:

  Great post! We will be linking to this particularly great content
  on our website. Keep up the great writing.

  my site gamefly free trial 2019 coupon

 37. Gabriel:

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you can write next articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

  Stop by my website; ps4 best games ever made 2019

 38. Laurence:

  Magnificent web site. Lots of useful information here.
  I’m sending it to a few friends ans also sharing in delicious.

  And naturally, thank you for your effort!

  My website; ps4 best games ever made 2019

 39. Leif:

  Have you playstation 4 best games ever made 2019 considered creating an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I
  know my visitors would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me
  an e-mail.

 40. AustDog:

  Composicion Propecia viagra Viagra E Memoria Amoxicillin Reaction Rash No Other

 41. Gwen:

  It’s nearly impossible to find well-informed people for this topic, however, you seem
  like you know what you’re talking about!
  Thanks

  My weblog; playstation 4 best games ever
  made 2019 (tinyurl.com)

 42. Guadalupe:

  This web site definitely has all of the information I needed about this subject and didn’t know who to ask.

  My page; quest bars cheap

 43. Jon:

  Ahaa, its good discussion concerning this article here at this webpage, I
  have read all that, so now me also commenting at this place.

  Here is my weblog … quest bars cheap

 44. AustDog:

  Viagra 25 Mg Pills cialis prices Viagra Pressione Arteriosa Stendra Cost

 45. Paulette:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
  make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just
  posting videos to your site when you could be giving us something informative
  to read?

  Feel free to surf to my blog; quest bars

 46. Robin:

  Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the outstanding work!

  Take a look at my webpage — plenty of fish dating site (tinyurl.com)

 47. descripción:

  Es evidente que estamos tratando con un tema muy delicado, el cual no suele hablarse de manera abierta con las personas, más es importante tocar algunos tópicos para poder conocer más a fondo sobre este problema y sus consecuencias. La enfermedad del corazón hace casi imposible que este órgano bombee lo suficientemente rápido o fuerte para distribuir la sangre a cada porción del cuerpo, incluyendo el pene.

 48. Sabina:

  I visit daily some websites and sites to read
  content, however this weblog gives quality based
  posts.

  My website quest bars cheap

 49. Chang:

  What’s up, all the time i used how to get help in windows 10 check website posts here in the early hours in the break of day,
  as i love to learn more and more.

 50. Veronica:

  I was suggested this web plenty of fish dating site (http://tinyurl.com)
  by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as
  no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing!
  Thanks!

 51. AustDog:

  Canadian Pharmacies That Accept Paypal Blue Mountain Canadian Pharmacy Kamagra Vendita In Svizzera cialis price Cialis Vs Levitra

 52. AustDog:

  Vaigra Cialis viagra levitra kaufen rezeptfrei Buy Doxycycline Eu levitra effets secondaires prix Buy Amoxicillin Antibiotic Online Uk

 53. Kami:

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Cheers

  Here is my web blog — quest bars cheap 2019 coupon

 54. cheap cialis:

  We have a rich variety of medications apart from the class of anti-impotence drugs like Brand Cialis. Why is Cialis more powerful than other ed drugs

 55. Lavon:

  If you are going for finest contents like me,
  only pay a quick visit this web site everyday for the reason that
  it provides quality contents, thanks

  Look into my website … quest bars

 56. Always a major fan of linking to bloggers that I enjoy but really don’t get quite a bit of link like from.

 57. Jesus:

  Hi to all, it’s genuinely a nice for me to pay a quick visit this web page, it contains important Information.

  Also visit my web-site :: plenty of fish dating site

 58. olkkIceve:

  canadian pharmacy cialis http://canadianpharmacyecyn.com/ — canada pharmacy canadian online pharmacy best canadian online pharmacy canadian online pharmacy http://canadianpharmacyecyn.com/

 59. Marietta:

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out much.

  I’m hoping how to get help in windows 10 offer one
  thing back and aid others like you aided me.

Iмя