Остані відгуки
  Январь 2013
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  « Дек   Фев »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
  Архів

  Гідно вшануємо пам’ять героїв «битв на водах Очаківських»

  Гідно вшануємо пам’ять героїв «битв на водах Очаківських»

     14 січня 2013 року відбулася зустріч в Очаківському військово-історичному музеї ім. О.В.Суворова посадових осіб відділу культури, відділу освіти Очаківського міськвиконкому, національного природного парку «Білобережжя Святослава», козацьких організацій Миколаївської області з радником посольства Сполучених Штатів Америки в Україні Еріком Джонсоном та помічницею радника Ольгою Любарською. Метою їх приїзду була розробка комплексу заходів по відзначенню в цьому році 225-річниці перемоги російського флоту (червень 1788 року) в гирлі Дніпро-Бузького лиману. Тож згадаємо трохи історії з цього приводу.

     У квітні 1788 року імператриця Катерина ІІ щедрою рукою чіпляє на плечі безробітного корсара Поля Джонса – в майбутньому, — засновника військово-морського флоту Сполучених Штатів Північної Америки, адміральські погони, благословивши на «ратний подвиг». Спантеличений надмірною увагою та несподіваними почестями, американський найманець, спішить до театру воєнних дій, намагаючись виправдати довір’я венценосної особи. Невдовзі новоспечений контр-адмірал Павло Жонес, саме таке ім’я отримав на російській службі Поль Джонс, підняв свій прапор на флагманському кораблі «Святий Володимир» Простий вдачею і відкритий у спілкуванні капітан швидко потоваришував з козаками і навіть був прийнятий до їхнього коша. До душі прийшлася козацька горілка під українське сало. Одягнений в широкі шаровари, з люлькою у роті, кривою шаблею на боці Жонес мало скидався на російського адмірала, шокувавши підлеглих офіцерів своїм зовнішнім виглядом. На цей час російська ескадра була вп’ятеро менша за турецьку, і поступалася їй вогневою міццю. До того османським флотом командував досвідчений Ескі Гассан, на призвісько «відважний крокодил». Але все це не бентежило відчайдуха. Під покровом ночі на козацькій чайці він провів зухвалу розвідку серед османської флотилії, написавши великими літерами на флагманському кораблі: «Спалити. Поль Джонс». Наступного дня 17 червня 1788 року він своєї обіцянки дотримався, першим послав на дно лінійний флагман «відважного крокодила», наніс значних втрат супротивнику. Під покровом ночі, 18 червня, османи здійснили несподівану спробу прорватися до Херсона, але замаскована батарея Суворова на Кінбурнському півострові зірвала цей план. Американський офіцер майже впритул розстріляв останки ескадри, яка в темряві сіла на мілину. У запеклих боях Олександр Васильович та Поль Джонс потоваришували.

     Всі ці події були згадані при огляді експозиції Очаківського військово – історичного музею ім. О.В.Суворова

     Також учасники зустрічі обмінялися конструктивними думками стосовно проведення заходів на території як міста Очакова, Кінбурнської коси, так і Херсона, Миколаєва, Запоріжжя. Запропоновано сформувати організаційний комітет з підготовки до вищезазначених святкувань та визначено приблизну дату його першого засідання. Шановний гість запропонував проведення реконструкції посвяти Поля Джонса у козаки, виступ оркестру ВМФ США на музичних інструментах епохи Поля Джонса, запрошення на святкові заходи нащадків Антона Головатого. На згадку про першу зустріч її учасники обмінялися невеликими подарунками: Ерік Джонсон вручив директору Очаківського військово-історичного музею Л.В.Пономар книгу про маяки США, а заступник директора НПП «Білобережжя Святослава» В.Б.Чаус вручив гостям копію медалі «За хоробрість на водах Очаківських» на Георгіївській стрічці та рекламні буклети про Кінбурнську косу.

   

             Провідний фахівець з рекреації

             НПП «Білобережжя Святослава»                            С.В.Тарабан